Domovská stránka  /   Kontrola tělesné hmotnosti  /  Co je obezita?

Co je obezita? Příčiny obezity u dospělých

Článek od <em>Střediska pro péči o zdraví</em>Článek od Střediska pro péči o zdraví

© Ines Obregon (2022-11-11)
Co je obezita? Příčiny obezity u dospělých Celosvětově je obezita jednou z hlavních příčin zdravotních problémů. Jedná se o jev, který zahrnuje akumulaci tuku v tkáních člověka, čímž dochází k takovému zisku, nadváze a nadváze.
Výzkum ukázal, že neuvěřitelných 45 - 70% dospělé populace na světě trpí obezitou nebo nadváhou. Po celém světě se prevalence obezity od roku 1980 do roku 2008 téměř zdvojnásobila. To je však vážný problém pro celý svět.

Obezita a nemoci

Obezita je jedním z největších faktorů přispívajících ke špatnému zdraví a nižší kvalitě života. Ti, kteří jsou obézní, jsou vystaveni mnohem většímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění a některých forem rakoviny. Příčiny obezity jsou mnohostranné a pohybují se od genetických až po environmentální.

Obesity and Diseases
Obezita a nemoci
Obezita zvyšuje riziko několika ničivých a oslabujících onemocnění. Patří mezi ně:

  • Artritida
  • Kardiovaskulární onemocnění
  • Vysoký krevní tlak
  • Malignity, jako je rakovina tlustého střeva, prostaty, prsu a pankreatu.
Existují však také určité základní poruchy nebo nemoci, které mohou někdy přispět k přírůstku hmotnosti , jako je hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy). Je nezbytné pochopit, že zdravotní poruchy, jako je tato, obvykle nezpůsobují problémy s hmotností, pokud jsou správně kontrolovány správnými léky.

Co je obezita?

Co je obezita? Obezita je identifikována , když je index tělesné hmotnosti jednotlivce (BMI) třicet nebo vyšší. V podstatě se index tělesné hmotnosti osoby vypočítá vydělením hmotnosti v kilogramech (kg) vaší výškou v metrech (m) na druhou.
BMI třicet nebo vyšší znamená, že jedinec je považován za obézního.
Stav hmotnosti jednotlivce lze odhadnout pomocí níže uvedené tabulky:
BmiSTAV HMOTNOSTI
Pod 18,5Podváha
18.5-24.9Normální
25.0-29.9Otylý
30.0-34.9Obézní třída I
35.0-39.9Obézní (třída II)
40.0 a vyššíExtrémně obézní (třída III)

Příčiny obezity

Hlavní příčinou obezity je nadměrný příjem kalorií, než takový jedinec spálí. Výsledkem je, že tělo ukládá přebytek v určitých tkáních , což vede k obezitě. Je však známo, že obezita je způsobena několika podmínkami a aktivitami. Mohou to být behaviorální, genetické i hormonální účinky. V zásadě jsou hlavní příčiny obezity:

Nečinnost: Jedinec, který není aktivní, zbavuje tělesný systém spalování kalorií. Nicméně, se sedavým způsobem života, tam je vysoký příjem vysokých kalorií jídla každý den bez spalování kalorií prostřednictvím cvičení i běžných činností.

Nezdravé stravovací návyky: Pro jednotlivce, který spotřebuje více kalorií, které spálí, je nezbytné pochopit, že přírůstek hmotnosti je nevyhnutelný.
Když jste obézní, vaše celková kvalita života může být snížena. Možná nebudete moci dělat věci, které jste dělali dříve, například se účastnit příjemných aktivit. Můžete se vyhnout veřejným místům. Obézní lidé se mohou dokonce setkat s diskriminací.
Mezi další problémy související s hmotností, které mohou ovlivnit kvalitu vašeho života, patří:

  • Deprese
  • Invalidita
  • Sexuální problémy
  • Hanba a vina
  • Sociální izolace
  • Nižší pracovní výsledky

Příčiny obezity u dospělých

Ve většině případů je však obezita způsobena konzumací více kalorií, než je spáleno. Hlavní příčiny obezity u dospělých jsou jedinečné. Níže je uveden pohled na čtyři nejčastější faktory, které způsobují obezitu u dospělé populace.

Causes of Obesity in Adults
Příčiny obezity u dospělých

Genetika

Každý má jednoho kamaráda, který může jíst, co chce, a nikdy nepůjde o další velikost kalhot. To je způsobeno genetikou. Každý se rodí s jedinečnou rychlostí metabolismu. Takže, jak někteří lidé mohou jíst, co chtějí, v obrovských množstvích a nemusí se starat o rostoucí střeva, existují jiní, kteří musí být opatrnější ohledně druhů potravin, které konzumují, stejně jako množství.

Vzhledem k rozdílu v metabolických rychlostech u jedinců je důležité dobře znát vaše, abyste se vyhnuli přejídání. Pokud je rychlost metabolismu příliš nízká, může to být známka problémů se štítnou žlázou a lékař by měl být konzultován, aby se zvýšil metabolismus.

Velikost porce

Od roku 1970 vzrostla průměrná velikost porcí v restauracích a knihách receptů. To také pokračuje v růstu, což signalizuje, že obezita u dospělých se stane jen větším problémem. Některé studie ukázaly, že muži s větší pravděpodobností dokončí to, co je před ně položeno, než ženy.

Z tohoto důvodu zvýšení velikosti porcí ovlivňuje mužskou obezitu více. Dokonce i mírné zvýšení velikosti porcí bude mít kumulativní účinek na hmotnost v průběhu měsíců a let.

Životní styl

Životní styl je další hlavní příčinou obezity u dospělých. Mnoho mužů se stává neaktivními během svých dvaceti let, když vstoupí do pracovní síly. To způsobuje, že množství kalorií, které spálí, klesá. To platí zejména pro ty muže, kteří pracují v zaměstnání, kde sedí většinu času.

Pokud budete pokračovat v konzumaci stejného množství, jako jste byli předtím, stanete se méně aktivní, váha a tuk se pomalu hromadí. Pár kilo přibraných za rok se nezdá být moc, ale sčítá se a často vede k obezitě a dalším zdravotním komplikacím. Volba životního stylu, jako je to, zda se člověk účastní sportovních a venkovních rekreačních aktivit, ovlivňuje obezitu.

Výživa

Vzhledem k tomu, že nezdravé jídlo a rychlé občerstvení jsou cenově dostupné a snadno dostupné, není překvapením, že je to jedna z hlavních příčin obezity u dospělých. Rychlé občerstvení je tak velkým faktorem, protože je plné kalorií a jednoduchých sacharidů.

Vysoký kalorický obsah těchto jídel způsobuje, že jídlo působí na centra potěšení v mozku, což způsobuje, že spotřebitel cítí pocit pohody. To je důvod, proč je přejídání rychlého občerstvení běžným jevem. Muži by se měli snažit vyhnout nezdravým potravinám a najít způsob, jak snížit chuť k jídlu a snížit příjem kalorií.

Zvládání obezity

Dosažení cílů v oblasti zvládání obezity je velmi složitý úkol. Nejzákladnějším cílem je snížit tělesnou hmotnost a podporovat zdravé složení těla cvičením, konzumací zdravých potravin ve správném množství a dostatečným spánkem. Úbytek hmotnosti je dosažitelný mnoha metodami, včetně stravy a cvičení.
Další výzvou v léčbě obezity je snížení tělesného tuku. Cílem je ztratit tukovou hmotu (tělesný tuk), která je více než tři procenta svalové hmoty.
Výzvou v procesu hubnutí je dosáhnout dobré úrovně fyzické aktivity zahrnutím cvičení do dne. K dosažení cíle se člověk bude muset naučit identifikovat, kdy a jak zvýšit fyzickou aktivitu, a pak ji zvýšit na nejvyšší možnou úroveň, aniž by se vyhnul všem potenciálním negativním důsledkům, jako je srdeční frekvence a krevní tlak.

Obesity Management
Zvládání obezity
Zatímco obezita je komplikovaný problém s mnoha proměnnými, jako je pohlaví, genetika, věk a dokonce i výživa, stále existuje jedna důležitá proměnná, která je společná ve všech oblastech života - kalorie. Jak tedy začít?

Kalorie v léčbě obezity

Kalorie jsou kritické! Určují typ jídla, které jíte, energii, kterou vynaložíte, a reakci vašeho těla na cvičení. Vaším cílem je vytvořit pro vás zdravý počet kalorií - to bude označováno jako vaše BMR (bazální metabolická rychlost). Vaše BMR se také měří, i když jste zdraví: nemáte nadváhu ani obezitu, protože jíte správně.
Váš bazální metabolismus se bude i nadále zvyšovat v průběhu času, pokud budete jíst vhodně. Cíl se liší v závislosti na tom, kolik tuku musíte ztratit, jak štíhlí jste a do jaké intenzity jste při tréninku.
Nejběžnějším způsobem, jak začít s udržováním kalorií a hubnutím, je prostřednictvím online platformy pro sledování kalorií. Začali byste vytvořením profilu a zaznamenáváním svých tréninků a aktivit. Pak byste sledovali své kalorie a po měsíci byste zkontrolovali výsledky, abyste zjistili, jak si vedete.

Jakmile člověk dosáhne tohoto cílového počtu úbytku hmotnosti, musí si udržet úbytek hmotnosti.

Řízení obezity s přírodními doplňky

Hubnutí a vytváření zdravějšího životního stylu může být náročné. Dietní plány mohou být nudné a ne vždy poskytují to, co potřebujete k úspěchu. Ale nejúčinnější plán je ten, který je individualizovaný.
Naštěstí přírodní produkty jsou schopny vám pomoci spravovat vaši váhu. Přírodní produkty hubnutí vám mohou pomoci dosáhnout vašich cílů hubnutí řízením vašeho metabolismu. Mohou vám pomoci udržet přebytečné kalorie z hromadění ve vašem těle a zlepšit vaše zdraví v dlouhodobém horizontu.
Úsilí o řízení hmotnosti, jako jsou tyto přírodní produkty na hubnutí, vyžadují hodně výzkumu a pečlivého přemýšlení. Doplňky jsou bezpečné a mohou poskytnout výhody, které hledáte. Je však důležité je pečlivě sledovat, abyste se ujistili, že získáte výsledky, ve které doufáte.

Obesity Supplements
Doplňky obezity

Doplňky pro hubnutí

Existuje několik přírodních doplňků hubnutí, které můžete použít ve snaze zhubnout. Tyto přírodní doplňky hubnutí mají významný dopad na životy lidí a jejich úsilí o hubnutí. Bylo prokázáno, že poskytují efektivní výsledky hubnutí.

Bylinné doplňky hubnutí se staly populární díky své účinnosti. Poskytují výsledky, které potřebujete, bez vedlejších účinků, které přicházejí s konvenčními doplňky na hubnutí. Mnoho z těchto přírodních doplňků se prodává jako doplňky stravy. To znamená, že mají být užívány jako součást zdravé výživy.

Najděte nejlepší pilulky k léčbě obezity 


comments powered by Disqus