Domovská stránka  /   Zdraví a krása  /  Hormonální akné u dospělých

Dospělé hormonální akné: příčiny a léčba

Článek od <em>Střediska pro péči o zdraví</em>Článek od Střediska pro péči o zdraví

© Jennifer Greenwood (2022-07-21)
Dospělé hormonální akné: příčiny a léčba Odborníci říkají, že akné je způsobeno hormony, ale dosud nedošlo k vážným vyšetřením tohoto jevu. Výzkum provedený nedávno zjistil, že téměř 50% všech žen se setkává s akné u dospělých během týdne před menstruačním cyklem.

Co je zajímavé na hormonálním akné dospělých , je skutečnost, že nemohou být léčeny obvyklými metodami terapie. Lokální antibiotika a topické retinoidy jsou v tomto případě zbytečné. Věnujte pozornost následujícím skutečnostem k identifikaci hormonálního akné:

 • Akné se stalo poprvé v dospělém věku;
 • Erupce akné se zintenzivňuje před menstruací;
 • Zpráva o nepravidelné menstruaci;
 • Nadměrně aktivní mazové žlázy v oblasti obličeje;
 • Hirsuties (zvýšená úroveň vlasů na obličeji nebo dokonce vlasy na netypických místech);
 • Zvýšená hladina některých mužských hormonů v krvi.

Co je hormonální akné dospělých?

Hormonální akné nebo hormonální akné dospělých je také známé jako akné vulgaris je způsobeno poruchou stavu kůže, ke které dochází v důsledku nadprodukce androgenních hormonů v těle. Testosteron nebo androgen se říká, že je hlavní pohlavní hormon, který se nachází jak u mužů, tak u žen. Hormonální akné dospělých je způsobeno nadměrnou produkcí androgenu v těle.

Androgenní hormony mají tendenci stimulovat mazové žlázy, které produkují vysoké množství přírodního oleje nebo kožního mazu v kůži. Tento maz se shromažďuje ve vlasových pórech nebo folikulech a později se mísí s mrtvými buňkami a bakteriemi, což vede k tvorbě skvrn nebo pupínků.

Hormonální akné je poměrně časté, že se objevuje během puberty, ale v některých případech se může i nadále objevovat u starších lidí. Je také vidět, že dospívající nebo dospívající trpí více hormonálním akné kvůli hormonálním změnám , které se během této doby účastní jejich těla.

Také během tohoto období je hormonální akné výraznější u mužů ve srovnání se ženami, protože muži produkují více testosteronu než ženy. Zatímco ženy mohou trpět více takovým akné během přirozených cyklů, které podstupují, které zahrnují těhotenství, menstruaci a menopauzu.

Vývoj hormonálního akné dospělých

Zatímco někteří dospělí mohou začít rozvíjet své akné až od svých 20 nebo 30 let, zdá se, že určité množství z nich nikdy nepřeroste a přechází do dospělosti se stejnými pupínky. Stává se to kvůli změnám hormonální hladiny. Když se žena blíží ke svému období, hladina estrogenu klesá. Vaječníky po ovulaci produkují progesteron a tento hormon stimuluje mazové žlázy. Akné přichází jako výsledek tohoto.

Development of Adult Hormonal Acne
Některé těhotné ženy jsou postiženy hormonálně způsobeným akné. Během třetího trimestru jejich mazové žlázy zvyšují produkci oleje, což způsobuje časté pupínky. Existují ženy, které trpí vypuknutím akné po menopauze, protože hladina testosteronu se zvyšuje, zatímco hladina estrogenu klesá.

Jak vidíte, dospělí mohou mít problémy s akné během celého svého života od puberty až po staré roky. Tyto problémy nemusí s věkem zmizet a mohou se dokonce zhoršit.
Pokud chcete dosáhnout skvělých výsledků, navštivte svého dermatologa, který vám pomůže najít nejlepší léčbu akné.

Příčiny hormonálního akné

Akné vyvolané hormonálním vlivem začíná ve věku 20-25 let, někdy je aktuální pro dospívající a někdy ho mohou mít zralé ženy. Dospělí akné pupínky se obvykle objevují na obličeji, zejména bradě a čelisti. Ale někdy jsou na hrudi nebo na zádech stopy akné. Bez ohledu na skutečnost, že hormonálně ovlivněné akné dospělých je zřídka závažné a obvykle se projevuje jako malé zánětlivé uzliny a papuly, ženy trpící touto chorobou si nemohou pomoci, ale přemýšlejí: jak to začne?

Je známo, že naše nadledvinky začínají vytvářet androgen, dehydroepiandrosteron sulfát (DHEAS), když jsme ještě děti ve věku asi 10 let. Také při vypuknutí puberty začínají v ženských tělech působit další dva androgeny, tzv. "mužské" hormony, dehydrotestosteron (DHT) a testosteron. Všechny stimulují mazové žlázy, aby produkovaly více přírodního oleje nebo kožního mazu.

To je důvod, proč tolik teenagerů trpí mastnou pokožkou a akné. A chlapci, kteří mají více "mužských" hormonů, trpí dospívajícím akné častěji než dívky.
Na rozdíl od akné dospělých, dospívající akné je často snadné léčit.
Hladina hormonů je u mladých těl velmi flexibilní. Léčba první linie pomůže ve většině případů a zahrnuje jako topické retinoidy a benzoylperoxid, podporované perorálními antibiotiky.

Ale po počátečním zlepšení může přijít období, kdy se hormonální hladina změní a tělo přestane reagovat na terapii. V takových případech by měl být postup hormonální léčby akné dospělých změněn a často se doporučuje vyzkoušet přírodní pilulky na hormonální akné.

Společné faktory, které vyvolávají hormonální akné u dospělých

Existují někteří lidé, kteří mohou zažít více hormonálního akné kvůli dědičným faktorům.

Jak jsme již zmínili, puberta je dalším faktorem, který může vyvolat hormonální akné. Puberta je věkové období, během kterého dospívající dosáhnou sexuální zralosti a stanou se schopnými reprodukce. Tělo (muži i ženy) v tomto období prochází četnými hormonálními změnami. Mužské tělo ve srovnání se ženami produkuje nadměrné androgenní hormony, které jsou zodpovědné za tvorbu pupínků nebo kožních skvrn. Ženy na druhé straně také trpí hormonálním akné kvůli nerovnováze hormonů v těle.

Factors That Trigger Hormonal Acne in Adults
Faktory, které spouštějí hormonální akné u dospělých
Ale mezi nejčastější faktory, o kterých je známo, že vyvolávají hormonální akné u dospělých , patří:

 • Nedostatek minerálů a vitamínů - Je zřejmé, že vitamíny a minerály hrají pozitivní roli při udržování rovnováhy hormonů v našem těle. Proto absence různých minerálů a vitamínů v rutinní stravě může způsobit, že tělo postrádá zvýšenou imunitu, která je nezbytná pro to, aby tělo bojovalo proti virům a infekcím, ke kterým je tělo náchylné.
 • Stres - Stres z nadledvin zvyšuje produkci hormonů, a to jak u mužů, tak u žen. Reakce způsobená stresem je zodpovědná za zhoršení stavu kůže.
 • Nadměrný příjem cukrů a tučných potravin - Nadměrný příjem potravin, které jsou bohaté na cukry a tuky, může také způsobit hormonální akné u dospělých. Důvod příčiny akné je v podstatě způsoben skutečností, že naše tělo ukládá více tuku, který konzumujeme, který později ucpává v kožních pórech. Kromě toho může vysoký příjem cukru způsobit záněty na kůži kvůli nadprodukci inzulínu v těle.
 • Menstruace, menopauza, těhotenství - Žena během ovulace, těhotenství nebo menstruace zažívá prudký pokles pohlavního hormonu estrogenu v těle. Tento pokles estrogenního hormonu je také doprovázen zvýšením testosteronu, který dále spouští tvorbu akné vulgaris.
 • Mrtvá akumulace kůže - Mrtvé kožní buňky jsou také zodpovědné za vznik kožního akné. Kožní buňka, která se shromažďuje v pórech, se mísí s kožním olejem (kožním mazem), aby vznikly kožní skvrny nebo pupínky.
 • Použití steroidů - Nadměrné užívání steroidů může také způsobit hormonální akné u dospělých. Použití steroidů zvyšuje produkci testosteronu u mužů, což dále vede k nerovnováze hormonů v těle a vede k problémům souvisejícím s kůží.
 • Přítomnost bakterií v kožních pórech - Přítomnost bakterií ve vlasových folikulech vede k tvorbě pupínků nebo tmavých skvrn na obličeji.

Hormonální léčba akné dospělých

Hormonální akné u mužů i žen může být léčeno 2 následujícími určitými metodami: léčba bez předpisu a léky na předpis.

Léčba bez předpisu pro dospělé hormonální akné

Natural Treatment for Adult Hormonal Acne
Přírodní léčba dospělého hormonálního akné
 • Mýdlo a voda - Jemné čištění obličeje mýdlem a vodou 2krát denně může pomoci při správné léčbě hormonálního akné. Těžké, je třeba mít na paměti, že tato hormonální léčba akné dospělých nevyčistí již existující akné na kůži, ale sníží dopad zánětu způsobeného akné.
 • Čisticí prostředky - Čisticí prostředky často obsahují kyselinu glykolovou, benzoylperoxid, kyselinu salicylovou a síru, které jsou užitečné při léčbě akné. Je třeba se vyvarovat nadměrného používání čisticích prostředků, protože by mohlo dokonce poškodit pokožku nebo způsobit jiné kožní problémy.
 • Kyselina salicylová - Abnormální vylučování buněk může být kontrolováno na kůži pomocí kyseliny salicylové. Kyselina však nemá žádný vliv na produkci kožního mazu a také nezabíjí žádné bakterie. Kyselina je zodpovědná za uvolnění pórů , aby se zabránilo lézím v případě mírnějšího akné.
 • Alkohol a aceton - Aceton pomáhá při odstraňování oleje z povrchu pokožky, zatímco alkohol se používá jako mírné antibakteriální činidlo. Obě látky se používají společně k vysušení pokožky a obvykle mají malý vliv na akné.
 • Síra - Síra je složka, která se používá v mnoha lécích na akné v kombinaci s jinými látkami, jako je kyselina salicylová a alkohol. Vzhledem k tomu, že má pouze okrajový účinek na akné; síra se obecně nedoporučuje dermatology pro léčbu hormonálního akné dospělých.
 • Benzoylperoxid - V případě mírného akné může lékař doporučit léčbu hormonálního akné s nenormativním lékem s určitým množstvím benzoylperoxidu. Benzoylperoxid pomáhá při ničení bakterií, které způsobují problém s akné. Chcete-li udržet akné na uzdě, musí být sloučenina používána nepřetržitě po dobu nejméně čtyř týdnů. Na rozdíl od jiných volně prodejných předepsaných produktů neovlivňuje produkci kožního mazu a akné se vrátí, když přestanete používat sloučeninu. Nadměrné užívání benzoylperoxidu může způsobit suchost pokožky nebo podráždění pokožky; proto je třeba dbát na to, aby se roztok aplikoval.
 • Lokální retinoidní gel - Lokální retinoidní gel je užitečný při snižování zánětu a otoku kůže, stejně jako při zvyšování růstu buněk. Gel zastaví tvorbu nových pupínků na pokožce. Ve srovnání s jinými nepředepsanými léčbami hormonálního akné může lokální retinoidní gel trvat 8-12 týdnů, než ukáže požadované výsledky.
 • Zelený čaj - Zelený čaj může být konzumován ke snížení úrovně zánětu v těle. Kromě dodržování místní praxe režimu péče o pleť lze zvážit pití několika šálků zeleného čaje denně, aby se pokožka automaticky energizovala.
 • Bylinné pilulky na hormonální akné - Na trhu jsou k dispozici stovky bylinných, organických a přírodních pilulek na hormonální akné , které zaručují, že poskytují účinné řešení, jak se zbavit hormonálního akné. Část těchto pilulek na hormonální akné však pravděpodobně nebude mít mnoho výhod, protože jakmile je přestanete užívat, akné se po určité době znovu objeví.

Léčba na předpis pro dospělé hormonální akné

Prescription Treatment for Adult Hormonal Acne
Léčba na předpis pro dospělé hormonální akné
 • Retinoidy nebo deriváty vitaminu A - Tyto typy léků jsou k dispozici jako perorální pilulky na hormonální akné a topické pleťové vody. Tyto léky pomáhají při odstraňování středně těžkého až těžkého akné normalizací kůže. Retinoidy mohou být použity v kombinaci s jinými produkty pro léčbu akné dospělých hormonální léčby, jako jsou perorální antibiotika a benzoylperoxid k upevnění účinku odstranění akné. Ačkoli topické retinoidy nemají mnoho vedlejších účinků, jejich použití se nedoporučuje pro kojící nebo těhotné ženy. Menší vedlejší účinky, které jsou spojeny s tímto produktem patří suchost, zarudnutí a svědění kůže.
 • Kyselina azelaová - Tento lék má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti , které pomáhají zbavit se hormonálního akné. Gel nebo krém se také používá k léčbě jiného typu stavu, který je populárně známý jako Rosacea.
 • Perorální antikoncepce - Lékaři často navrhují antikoncepční pilulky ženám, aby snížili účinek mužských hormonů testosteronu na akné stoupající na kůži. Tyto antikoncepce jsou omezeny na použití pouze u pacientek a vykazují požadované výsledky v časovém období 3 až 4 měsíců. Některé z vedlejších účinků spojených s antikoncepčními pilulkami pro hormonální akné zahrnují nevolnost, citlivost prsou, přírůstek hmotnosti a krevní sraženiny.
 • Spironolakton - Tento lék se používá zejména k blokování působení tělesných hormonů na olejové žlázy přítomné na kůži. Tento typ léku je užitečný pro ženy, jejichž akné se zhoršuje v době menstruace.
Přečtěte si více o léčbě akné u dospělých 


comments powered by Disqus